Rodzaje zarzutów

Written 3rd January 2019 by Maciej Dadynski

W Anglii i Walii, sprawy karne są rozstrzygane w sądach karnych niższej instancji, czyli sądach magistrackich, lub sądach karnych wyższej instancji czyli sądach koronnych, w zależności od rodzaju zarzutów i okoliczności sprawy. Zarzuty dzielą się na następujące kategorie:

Summary only

Są to wykroczenia i przestępstwa, które mogą być rozpatrzone tylko i wyłącznie przez sąd magistracki. Tego typu sprawy odbywają się w trybie uproszczonym i oskarżonemu nie przysługuje prawo do procesu przed ławą przysięgłych, a w zamian są oni sądzeni przez sędziego okręgowego lub sędziów pokoju, którzy mimo tutułu, nie posiadają kwalifikacji prawniczych i w dużej mierze polegają na poradzie sądowego radcy prawnego. Do tego rodzaju zarzutów należą wszelkiego rodzaju wykroczenie drogowe, mniej poważne pobicia, zachowanie antyspołeczne itp. Sąd magistracki ma możliwość wydania wyroku pozbawienia wolności do 6 miesięcy za pojedyńcze przewinienie, lub 12 miesięcy za dwa lub więcej przewinień.

Either way

Są to poważniejsze zarzuty, które w zależności od okoliczności w jakich do nich doszło, mogą być rozstrzygnięte zarówno przez sąd magistracki lub sąd koronny. Decyzja o tym, który sąd rozpatrzy sprawę zostanie podjęta przez sedziego okręgowego lub sędziów pokoju, w zależności od tego kto zasiada w sądzie danego dnia. Taka decyzja zależeć będzie od tego czy sędzia uzna, żę sąd magistracki ma możliwość wydania sprawiedliwego wyroku biorąc od uwagę okoliczności sprawy. Jeżeli sprawa jest na tyle poważna, że sprawiedliwy wyrok powinien być dłuższy niż 6 miesięcy za pojedyńcze przewinienie, lub 12 miesięcy za dwa lub więcej przewinień, to tak sprawa trafi do sądu koronnego. Jeżeli jednak sprawa nie jest na tyle poważna to zostanie ona rozpatrzona przez sąd magistracki, z tym , że oskarżony o tego typu zarzuty ma zawsze prawo dokonać wyboru czy chce aby jego sprawa odbyła się w sądzie magistrackim lub koronnym. Wybór sądu ma duże znaczenie gdyż obie opcje mają swoje wady i zalety. Ponieważ każda sprawa jest inna, w podjęciu takiej decyzji warto poradzić się adwokata który wyjaśni w jaki sposób wybór sądu wpłynie na szanse wygrania, szanse na krótszy wyrok, koszta, czas, złożoność postępowania itp.

Indictable only

To sprawy, które są tak poważne, że mogą być rozpatrzone tylko i wyłącznie przez wykwalifikowanych sędziów w sądzie koronnym. Kategorię tę stanowią zarzuty takie jak morderstwa, gwałty, rabunki, spiski itp. za które prawo przewiduje wieloletnie wyroki pozbawienia wolności.

Polski prawnik UK

Jeżeli potrzebujesz porady naszego polskiego prawnika, skontaktuj się z Maciejem pod numerem tel. 07305 500 824, poprzez email maciejdadynski@olliers.com lub kliknij tutaj aby wysłać nam wiadomość.

If you would like to contact Olliers Solicitors please complete the form below

Contact Us 2023
Preferred method of contact

Get in touch with one of our specialist solicitors today

Our expert team of experienced lawyers are here to help!

Manchester
London
MLAwards Crime Team of the Year 2024

Copyright © 2024 | Authorised & Regulated by the Solicitors Regulation Authority | SRA No. 597078
Privacy Policy | Accessibility | Complaints | Built by SEO Strategy