Przesłuchanie na komisariacie policji

Written 3rd January 2019 by Maciej Dadynski

Podczas przetrzymania na komisariacie policji, w większości przypadków policjanci przeprowadzą z osobą podejrzaną przesłuchanie w celu uzyskania jej zeznań jak i również aby dać jej szansę aby wyjaśnić sytuację lub przedstawić swoją wersję wydarzeń.

Pouczenie policyjne

Przed przesłuchaniem, osoba podejrzana dostanie pouczenie policyjne które składa się z trzech następujących części:
  • nie musisz udzielić odpowiedzi na żadne z pytań – osoba podejrzana ma prawo zachować milczenie podczas przesłuchania i nie ma obowiązku odpowiedzieć na żadne z pytań.
  • jeśli jednak nie powiesz o czymś na czym będziesz się opierać w sądzie, może to negatywnie wpłynąć na twoją obronę – jeżeli osoba przed sądem będzie się opierać na zeznaniach, które mogła podać podczas przesłuchania, to magistraci lub ława przysięgłych może zakwestionować takie zeznania, co może negatywnie wpłynąć na obronę.
  • wszystko co powiesz może zostać użyte w materiale dowodowym- wszystkie przesłuchania policyjne są nagrywane lub rejestrowane w formie notatek. Takie nagrania/notatki mogą być użyte jako materiał dowodowy w sądzie.

Prawo do bezpłatnej i niezależnej porady prawnej

Każda osoba przesłuchiwana przez policje ma prawo do bezpłatnej i niezależnej porady prawnej. Po przybyciu na komisariat, osoba podejrzana zostanie zapytana czy potrzebuje porady prawnej i którego prawnika lub kancelarię chciałaby poinstruować. Jeżeli osoba nie zna żadnego prawnika lub kancelarii to zostanie jej przypisany prawnik z urzędu.

Porada prawna

Po przybyciu na komisariat, prawnik odbędzie rozmowę z policjantem prowadzącym przesłuchanie w celu uzyskania dokładnych informacji odnośnie okoliczności zdarzenia, po czym odbędzie on rozmowę ze swoim klientem/klientką. Podczas konsultacji, prawnik przedstawi klientowi/klientce wszelkie znane informacje w ich sprawie i wysłucha ich wersji wydarzeń. W zależności od materiału dowodowego, informacji uzyskanych od klienta/klientki jak i też innych czynników, prawnik poradzi czy jest w interesie klienta/klientki odpowiedzieć na wszystkie pytania, część pytań, żadne z pytań lub wręczyć pisemne oświadczenie.

Dlaczego warto skorzystać z darmowej porady prawnej?

Zatrzymanie na policji jest bardzo stresującym zdarzeniem dla wielu osób i mało kto jest w stanie utrzymać trzeźwość umysłu podczas przesłuchania. Ze względu na to, że przesłuchania są nagrywane, każde słowo, nawet wypowiedziane bez namysłu, może zostać użyte przeciwko osobie podejrzanej. Wiele osób uważa, że jeśli udzielą odpowiedzi na pytania policjantów i będą współpracować to będzie to dla nich korzystne. Niestety w rzeczywistości tak nie jest i wielokrotnie to właśnie zeznania podejrzanych pozwalają prokuraturze postawić zarzuty. Oczywiście są sytuacje kiedy współpraca podczas przesłuchania jest zalecana i może przynieść pozytywny rezultat. Tak wiec, jak podjąć decyzję o tym co zrobić podczas przesłuchania? Czy warto odpowiedzieć na pytania czy zachować milczenie? Jeżeli opowiedzieć na pytania to czy wszystkie czy tylko część? Na które pytania warto odpowiedzieć? A może wystarczy spisać oświadczenie? W podjęciu powyższych decyzji, jak i też wytłumaczeniu wszelkich niejasności pomoże prawnik. Pomoc prawna podczas przesłuchania jest bezpłatna i warto jest z niej skorzystać, nawet jeśli podejrzany/podejrzana uważa, że takiej porady nie potrzebuje. Ironicznie, to właśnie osoby niewinne korzystają z porady prawnej najbardziej.

Polski prawnik UK

Jeżeli potrzebujesz porady naszego polskiego prawnika, skontaktuj się z Maciejem pod numerem tel. 07305 500 824, poprzez email maciejdadynski@olliers.com lub kliknij tutaj aby wysłać nam wiadomość.

If you would like to contact Olliers Solicitors please complete the form below

Contact Us 2023
Preferred method of contact

Get in touch with one of our specialist solicitors today

Our expert team of experienced lawyers are here to help!

Manchester
London
MLAwards Crime Team of the Year 2024

Copyright © 2024 | Authorised & Regulated by the Solicitors Regulation Authority | SRA No. 597078
Privacy Policy | Accessibility | Complaints | Built by SEO Strategy